Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o stromech v Sokolově

15. 12. 2009
 Uvádí se jako zástupný důvod pro kácení, rekonstrukce osvětlení, nová kanalizace a rozvody vody. Parkovací místa mezi rodinnými domky, proč? Občané o to nestojí a také s nimi nikdo nejedná.

Z našeho města se stromy vytrácí . To, že se kácí dřeviny poškozené, suché či nebezpečné, je v naprostém pořádku. Kácí se hlavně v rámci nových projektů. Dalo by se říci, že bez náhradní výsadby zmizela bezmála stovka topolů. Např. „Víceúčelové hřiště s umělým povrchem, mělo být v okrajích osázeno 70 ks habrů a 16 ks buku lesního. Realita je taková, že bylo vysázeno pouze 27 habrů a 7 ks buku lesního. Toto je směšná náhrada za 45 ks vykácených vzrostlých topolů. Topol to nemá jednoduché. Byl označen jako negativní prvek spolu s vrbami a olšemi v našich parcích a platí to i pro ostatní lokality ve městě. Prý alergen - a co platany a jiné stromy? Je velice smutné, že místo, kde byly vykáceny poškozené stromy, se dláždí. Když jsme se dotazovali proč, bylo nám odpovězeno, že tam bylo málo místa pro výsadbu. A co takhle to místo rošířit, jako to dělají např. v Chebu. Toto se týká Sokolovské ulice, v ulici Heyrovského je nyní 26 prázdných míst po vykácených stromech a přibude dalších 13.

Pevně věříme, že se na tato místa vysadí nové stromky. Nedosazují se rovněž stromy v horní části ulice Boženy Němcové. Sází se nesmyslně do stráně, kde je mnohem lehčí je vysadit, než upravit místo po vykáceném stromu. Je důležité zmínit, že strom má nazastupitelný význam, když je mezi hlavní komunikací a chodníkem. Snižuje účinky zplodin z výfukových plynů. Výmluva města, že tam jsou už sítě, není namístě.

Ty stromy se tam sázely proto, že tam mohly být a jistě mohou být i nadále.

Vypadá to tak, že s nimi zmizí postupně s ulice Sokolovské, Heyrovského a také časem v horní části Boženy  Němcové. Město by mělo více chránit půdu v našem městě protože je životadárná a také chrání zdraví svých občanů. Znamená to vysazovat stromy podél komunikací, tam jsou pro nás nejcenější.

Každý měsíc jsou s pravidelností městem předkládány orgánu ochrany přírody návrhy na kácení desítek stromů.

Převažují stromy poškozené a suché, ale také stromy zdravé a nevhodné z různých důvodů. Důvod se vždy najde, už jenom proto, že je zájem káceti a už ne tolik chránit.

Vykácelo se nespočet zdravých stromů v rámci různých ne vždy nejlepších projektů například – Bohemka ( 3 akce do roka ), jinak luxusní výběh pro psy, "letenská pláň" bez stínu. Pořádné kácení však teprve začne (návrh kácení uvádí se 9300 m² zelené plochy).

Nový dopravní terminál celkem 93 stromů. Náhradní výsadba bude provedena převážně 1350 ks keřů a několika málo štíhlých stromků ( 18 stromů jílmy a 4 buky ).

To je vše asi nezbytné. Zamrzí také pokácení nádherného jírovce vedle nádražní budovy. Mohl být dominantou dopravního terminálu. Byl jaksi přehlédnut – překážel.

Bude se kácet v naší lítosti také majestátný topol (památný strom) – parametry stromu neobstály ve zkoušce stability. Tak se sluší poděkovat mu za to, že nás těšil a zdobil krásou a svoji mohutností část města. Sokolov se stal rájem pro dřevorubce. Je to prostě mj. byznys a hlavní živobytí pro některé lidi. Dřevorubecké běsnění nemá konce a nezná odpočinku.

O ošetřování dřevin v našem městě zase někdy příště.

(Text nezkrácen přepsán z rukopisu paní Marušky Řádkové.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

i tam

(Rob, 21. 1. 2010 19:12)

I u rybníka,blízko bývalé Hygienické stanice je obraz bídy a utrpení!!