Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud jste ještě nezačali třídit domácí či živnostenský odpad (z podnikání), není proč váhat. Jedno anglické příslový praví - lépe pozdě než nikdy (Better late than never).

Pokud bydlíte v domečku - ačkoliv není povinnost mít pronajatou popelnici a dělíte se o svoz se svým sousedem, každá domácnost produkuje nějaký odpad, který se dělí na složky využitelné a nevyužitelné. Mezi ty využitelné patří sklo, papír, plasty. Pokud je vhodíte do "barevných" kontejnerů umístěných nedaleko vašeho bydliště, ušetřite peníze sobě, zároveň město získá příspěvek od systému EKO-KOM v řádu až tisíce Kč za tunu suroviny.

Př.: obec nad 4000 obyv.za 1 tunu paíru obdrží od 1880 do 2690 Kč, plasty 3500 - 4800 Kč, sklo 540 - 700 Kč, nápojový karton 2600 - 3200 Kč, kovy 2500 - 3400 Kč. Financování je závislé dle výtěžnosti, do které se nezapočítávají kovy. Obec s méně obyv.dostává přibližně o 5% větší částky.

V žádném případě není pro vaše zdraví dobré pálit odpad v kotli, vznikají nejrůznější "čmoudíky" , které dýcháte nejen vy, ale i vaše děti, vnoučata....

Pokud bydlíte v paneláku, bytovce - anonymita láká k "netřídění". Opak je však pravdou. Každý "velký" dům má svůj kontejner a smluvní počet svozů (např. u firmy SOTES s.r.o.). Frekvenci svozů můžete ovlivnit právě tříděním, pokud máte ke kontejneru daleko, je možné oslovit svozovou firmu a ta vám určitě vyjde vstříct ve vašem počínání (ceníky SOTES).

Pokud podnikáte - také produkujete určitě nějaký odpad. Podle živnostenského zákona jste povinni doložit, jak nakládáte s odpadem, tj.můžete odvážet kartony např.do výkupny nebo využít možnosti výpůjčky "barevných" kontejnerů od svozové firmy nebo vstoupit do smluvního vztahu s městem a využívat "barevné" kontejnery ( Info EKO-KOM ).

V poslední době jsou prováděny zvýšené kontroly ze strany státní správy nebo Inspekce životníh oprostředí neboť dochází ke zneužívání situace podnikateli, kteří hází odpad do "panelákových" kontejnerů.

Takže krátce shrnuto - třídit se jednoznačně vyplatí, Vám, městu a hlavně životnímu prostoru kolem nás. Vytříděný odpad se stává cennou surovinou, kterou (např.sklo vykupuje třídírna v areálu sklárny v Novém Sedle - AMT Příbram a papír samozřejmě v papírnách).

Napište nám Vaše zkušenosti, pokud zde najdete rozpory s realitou.

 

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář