Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stížnost na rušení pracoviště v SO vč.přepisu odpovědi MZ

8. 12. 2009

Vážená paní ministryně, obracím se na Vás v hodině dvanácté, kdy je již zřejmě prakticky rozhodnuto o "zrušení" územního pracoviště krajské hygieny v Karlovarském kraji a to konkrétně v Sokolově. Jedná se o úsporné opatření v době, kdy nejsou dostatečné zdroje na financování a kdy příslušný zákon v současné podobě nedovoluje opravdové zrušení, pouze omezení provozu. Snížením provozních nákladů o 0,5 mil.Kč nemůže dojít ke zkvalitnění služeb, to sama jistě uznáte.

V kontextu událostí z posledních dní se na Vás obracím o zvážení změny přístupu k "našemu" zastoupení hygieny v Sokolově. Zdraví obyvatel, pravidelné kontroly, osvěta, prevence je na prvním místě a ustoupení ze současných pozic je předpokladem pro "zabetonování" stavu a vymazání Sokolova z mapy hygienických pracovišť. Zároveň s oslovením směřovaným Vám, oslovujeme hlavního hygienika ČR, aby zvážil svoje rozhodnutí.

Zdraví Jiří Korbel, zatím zdravý jako řípa.    

Přepis níže uvedeného originál dopisu - odpověď Ministerstva zdravotnictví (MUDr.Viera Šedivá)

Vážený pane Korbel,

vzhledem k současné ekonomické situaci a stále se snižujícím finančním prostředkům státního rozpočtu na fungování hygienické služby je nutné přijmout určitá ekonomická opatření, která mohou vést k omezení provozu některých územních pracovišť krajských hygienických stanic.

Pokud Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje se sídlem v KV omezí z ekonomických důvodů v roce 2010 či v letech následujících provoz objektu územního pracoviště v Sokolově, budou odborní pracovníci z tohoto územního pracoviště přestěhováni do sídla v Karlových Varech - vzdáleného pouhých 18 km, a odtud budou i nadále vykonávat v plném rozsahu služby zdravotního dozoru v Karlovarském kraji. 

S pozdravem (podpis)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Reakce na odpověď MZ

(Mattys, 9. 12. 2009 19:29)

Vážená paní ředitelko,
dovolil bych si Vás trochu poopravit.Cesta do K.Varů díky částečné uzavírce silnice R/6 (potrvá do března 2010,pak bude uzavírka úplná , snad jen do dubna 2012)je "pouhých" 20 km,ale jen pro ty,kteří mají k dispozici automobil.Ostatní budou muset vynaložit větší úsilí a hlavně financí.Cesta do K.Varů ze Sokolova je neúnosná,denně jezdí pouze 2 spoje (nutno podotknout,že mimo úřední hodiny,ráno v 6.15 a v 7.00 hod.)které zajíždí ke Krajskému úřadu, v jehož sousedství sídlí i KHS K.Vary.Jsou spíše určeny pro úředníky aby se dostali včas do zaměstnání.Pokud nemáte k dispozici auto,musíte použít hromadnou dopravu.Co to obnáší? Cesta do K.Varů trvá cca 35-55 minut (25-45 km,podle druhu spoje),končí na AN K.Vary.Pak musíte přestoupit na MHD , což trvá cca 10-15 minut (podle toho odkud spoj odjíždí),poté jedete cca dalších 3-5 km na periférii KV,kde je budoucí sídlo ÚP Sokolov. A kde je cesta zpět? Pokud nestihnete spoj ve 12.55 nebo 15.00 hod.,musíte opět nejprve podstoupit okružní jízdu KV a pak cestu domů. Pro ty, co nemají automobil to bude celodenní výlet.Způsobí to potíže nejen úředníkům pracujícím na HS, ale hlavně občanům,kteří si budou potřebovat potřebné a neodkladné záležitosti.To je jen takový "drobný detail" k dostupnosti a funkčnosti ÚP Sokolov.
Podle mne se nejedná o omezení provozu,ale jeho likvidaci. Dále bych pochyboval o ekonomičnosti tohoto řešení, které paní doktorka Landová učinila. Obyčejný občan si z hlavy sám spočítá, že zrušení pracoviště v Sokolově bude nákladnější i pro samotnou HS, neboť jen dojíždění zaměstnanců z KV bude delší a pohonné hmoty nejsou zadarmo. Kde jsou další náklady jako je cestovné, které bude pracovníkům HS z KV nyní s největší pravděpodobností náležet, nebo nárok mít na cestovné v pracovním nasazení nevedete, vždyť pracovní cesta např. do Kynšperka bude o 50 km delší a tím pádem i o minimálně 2 hodiny delší? A kde jsou Kraslice a další obce, které jsou ještě vzdálenější??? Můžete namítat, že náklady na stěhování budou jednorázové, to sice ano, ale náklady na údržbu PC stanic, serverů, služby el.komunikace přeci zůstanou nadále stejné. Nebo již nebudou poskytovány a občane začni posílat dopisy? Náklady na vozový park budou vyšší, nehledě o tom, že jsem se doslechl, že kvůli přestěhování ÚP Sokolov do KV, bude zakoupen další automobil. Dále si nejsem tak jistý, že přestěhování nebude mít za následek utrácení dalších financí za novější vybavení (nábytek, PC, apod.) nebo již je bezpečně zjištěno, že vše "staré" se vejde do "nových" prostor v KV bez obtíží, když prostory v KV jsou daleko menší? Další ekonomické náklady v Sokolově stejně HS zůstanou (budova, revize na budově, pojištění, elektronické zabezpečení atd.). Nebo je naprosto HS přestane řešit a platit. To je přeci nemožné a případné rozpočítání mezi další nájemníky v budově HS Sokolov je logicky nemyslitelné. Vy byste jako nájemce chtěla platit náklady pronajímatele, které je povinné hradit? Asi ne že? Mne jako nájemce nemusí přeci zajimat stav budovy a hradit revize z něčeho co není moje a plně nevyužívám (výtah, platby za temperaci ve zbytku budovy,...). Zajímalo by mne zda se nad tímto někdo pozastavil a nechal si vypracovat nějaký ekonomický rozbor, zda se toto celé vyplatí. Stačí vzít selský rozum do ruky a jen laikovi je z výše uvedeného jasné, že se o žádné úsporné opatření opravdu nejedná. Závěrem bych rád požádal o odpověď, neboť si myslím že občan má pravdu a nezodpovědný úředník tímto utrácí tak drahocenné peníze státu za nelogická řešení.
S pozdravem Mts

Nečitelná kopie

(Zdena Š, 8. 12. 2009 10:37)

Ráda bych reagoval,ale bohužel,odpověď z ministerstva se nedá přečíst.ZŠ

Zbytečné plýtvání veřejnými financemi

(Zdena Š., 23. 11. 2009 16:38)

Vážená paní ministryně,
musím se připojit k dopisu p.Korbela.V dnešní době,kdy se všude šetří každá koruna,se má uskutečnit nesmyslné, a jistě ne levné, údajné přestěhování územního pracoviště,které nepřinese nikomu žádný užitek.Naopak, zvýší se provozní náklady,pro občany i instituce se zhorší dostupnost a kvalita služeb na jaké jsou zvyklé.
Myslím si, že by bylo vhodné ještě toto rozhodnutí přehodnotit.
Nespokojená občanka Zdena Š.