Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupil-li jsi novou stolici ...

3. 2. 2016

vyměníš ji za novou. Už i Neruda se ptal, stejně jako jiní básníci - kam se slamníkem nebo seslí ošoupanou? Vyrábíme, kupujeme, spotřebuješ a pak je pozdě ptát se, k čemu všemu tolik matroše a surovin využít dá se. Hraješ sporty, měníš šatník, ptá se kdosi kam vhodit obnošené boty ze kterých tě bolí kotník?

Ptá se kdosi, kam s tenisovým míčkem? kam s obnošeným dresem? kam se starým koberečkem, kam s tím vším starým hnusem? Popelnic je kol a kolem a skládku plnit lze však jen do určité doby. Na planetě Zemi není místa pro ten všechen bordel, kterým jsi se ještě včera honosil a pyšnil. Měli by míti jasno naši představení, že chceme šetřit surovinou, energií. Koukni občas k sousedovi do nádoby, jestli třídí, zeptej se ho, kolik šetří peněz za svoz omezený.

Nebuď hloupí a ptej se, dívej kolem, jak se jiné obce nejen k plastu, sklu a papíru staví. Necháváme tuny na bezedné skládce mizet. Čí je to rozhodnutí, že barevná hnízda před domem nestojí? Musím chodit stovky metrů, dělám pro zdraví cosi, ale nejsem stále spokojený, jestliže jinde bioodpad sbíraj a kompost vyrábějí, nejsem spokojený v Sokolově, kde platí všichni stejně, i když jinde šetří ten kdo se čelem k úsporám staví. Ani nechci volat městkáče, když u našeho domu plasty na silnici kypí. Je to k smíchu, jestliže kolem chodí ba i jezdí městští slepci.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář